Вимблдон

Ѓоковиќ лесно се справи со Кудла за пласман во третото коло

Новак Ѓоковиќ рутински во три сета беше подобар од Американецот Кудла и се пласираше во третото коло на Вимблдон.

Рекетот број еден во моментов, Новак Ѓоковиќ покажа дека е во добра форма откако со само седум загубени гејма го совлада Кудла.
 
Првиот сет Ѓоковиќ го доби со 6-3, во следните два триумфираше со 6-2 и 6-2,
 
Во третото коло Ѓоковиќ ќе игра против Хуркач кој со 3-1 беше подобар од Мајер.
 
За разлика од Новак, двајца негови сонародници го завршија турнирот, Типсаревиќ со 3-1 загуби од Андерсон, Кецмановиќ при водство на противникот од 2-0 го предаде мечот со Пер.
 
Поразен беше и Карловиќ кој во долг меч загуби од Фабиано со 3-2 во сетови.

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе