Вимблдон

Ѓоковиќ лесно се справи со Кудла за пласман во третото коло

Новак Ѓоковиќ рутински во три сета беше подобар од Американецот Кудла и се пласираше во третото коло на Вимблдон.

Рекетот број еден во моментов, Новак Ѓоковиќ покажа дека е во добра форма откако со само седум загубени гејма го совлада Кудла.
 
Првиот сет Ѓоковиќ го доби со 6-3, во следните два триумфираше со 6-2 и 6-2,
 
Во третото коло Ѓоковиќ ќе игра против Хуркач кој со 3-1 беше подобар од Мајер.
 
За разлика од Новак, двајца негови сонародници го завршија турнирот, Типсаревиќ со 3-1 загуби од Андерсон, Кецмановиќ при водство на противникот од 2-0 го предаде мечот со Пер.
 
Поразен беше и Карловиќ кој во долг меч загуби од Фабиано со 3-2 во сетови.

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе