Ролан Гарос

Ѓоковиќ лесно го помина и второто коло на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ со убедливи 3-0 го совлада Алекс Молчан од Словачка и се пласира во третото коло на Ролан Гарос. 

Првиот носител на Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ без проблеми го совлада Молчан. Србинот се помачи само во третиот сет.
 
Првиот го доби со 6-2, вториот со 6-3, а во третиот се играше тај-брејк кој Ѓоковиќ го доби со 7-4.
 
Во следното коло Ѓоковиќ ќе игра против Бедене кој со 3-1 беше подобар од Куевас.
 
Од денешните мечеви интересен беше дуелот на Александер Зверев против Аргентинецот Баез. Германскиот тенисер губеше со 2-0 во сетови, но успеа да го сврти мечот и да го добие со 3-2.
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе