Австралија Опен

Ѓоковиќ лесно го мина и Нишиока за пласман во осминафиналето на Австралија Опен

Новак Ѓоковиќ оствари уште една убедлива победа на Австралија Опен, овој пат со 3-0 го совлада Нишиока и се пласираше во осминафиналето. 

Ниту јапонскиот тенисер не му направи проблем на Ѓоковиќ, српскиот тениски ас, без многу мака, со 6-3, 6-2 и 6-2 се пласираше во следната рунда.
 
Новак во осминафиналето ќе игра против Шварцман кој со 3-0 во сетови беше подобар од Лајовиќ.
 
Чилиќ одигра меч со пет сета во кој излезе како победник, го совлада Баутиста со 3-2.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе