Вимблдон

Ѓоковиќ ќе го брани трофејот, Србинот лесно се справи со Агут за 6-то финале на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ се пласираше во финале на Вимблдон, негово шесто, откако попладнево лесно се справи со Роберто Баутиста Агут и го совлада со 3-1 во сетови.

Познат е првиот финалист на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ во недела ќе го брани трофејот против подобриот од класико пресметката помеѓу Федерер и Надал.

Србинот попладнево лесно се справи со Роберто Баутиста Агут и го совлада со 3-1 во сетови. Шпанецот го доби вториот сет со 4-6, но во преостанатите три, Новак Ѓоковиќ беше тој кој доминираше и без многу проблеми излегуваше на крај со противникот.

За популарниот Ноле ова ќе биде 6-то финале и ќе атакува на 5-от трофеј од најпрестижното тениско натпреварување.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе