Вимблдон

Ѓоковиќ ќе го брани трофејот, Србинот лесно се справи со Агут за 6-то финале на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ се пласираше во финале на Вимблдон, негово шесто, откако попладнево лесно се справи со Роберто Баутиста Агут и го совлада со 3-1 во сетови.

Познат е првиот финалист на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ во недела ќе го брани трофејот против подобриот од класико пресметката помеѓу Федерер и Надал.

Србинот попладнево лесно се справи со Роберто Баутиста Агут и го совлада со 3-1 во сетови. Шпанецот го доби вториот сет со 4-6, но во преостанатите три, Новак Ѓоковиќ беше тој кој доминираше и без многу проблеми излегуваше на крај со противникот.

За популарниот Ноле ова ќе биде 6-то финале и ќе атакува на 5-от трофеј од најпрестижното тениско натпреварување.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе