Вимблдон

Ѓоковиќ ќе го брани трофејот, Србинот лесно се справи со Агут за 6-то финале на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ се пласираше во финале на Вимблдон, негово шесто, откако попладнево лесно се справи со Роберто Баутиста Агут и го совлада со 3-1 во сетови.

Познат е првиот финалист на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ во недела ќе го брани трофејот против подобриот од класико пресметката помеѓу Федерер и Надал.

Србинот попладнево лесно се справи со Роберто Баутиста Агут и го совлада со 3-1 во сетови. Шпанецот го доби вториот сет со 4-6, но во преостанатите три, Новак Ѓоковиќ беше тој кој доминираше и без многу проблеми излегуваше на крај со противникот.

За популарниот Ноле ова ќе биде 6-то финале и ќе атакува на 5-от трофеј од најпрестижното тениско натпреварување.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе