По освојувањето на Вимблдон

Ѓоковиќ: Ќе дојдам во Македонија, морам да го видам Охрид (ВИДЕО)

Новаќ Ѓоковиќ на прес конференцијата по освојувањето на Вимблдон одговараше и на прашања поврзани со Македонија.

Во меч кој траеше пет часа, Новак Ѓоковиќ го победи Роџер Федерер со 3-2 во сетови и по петти пат го освои Вимблдон.
 
На прес конференцијата по натпреварот Новак одговараше и на прашања поврзани со Македонија откако неодамна на инстаграм стори ја пееше „Македонско девојче“.
 
„Поздрав до Македонија и до Скопје. Ми го нема кумот, кумот Невeн ми беше соочесник во тоа пеење. Сега со сопругата може ќе запеам нешто за своја душа. Ја видов поканата од премиерот и го прифаќам повикот. Не знам кога но сигурно некогаш ќе дојдам во Македонија, мора да го видам Охрид“, изјави Ѓоковиќ.
 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе