УС Опен

Ѓоковиќ како прав џентлмен им честиташе на победниците на УС Опен (ФОТО)

Ден по поразот од Данил Медведев, Новак Ѓоковиќ преку социјалните мрежи упати честитка за победниците во женска и машка конкуренција. 

Ѓоковиќ уште еднаш му честиташе на Медведев, овој пат преку социјалните мрежи, а сега честитка доби и Ема Радукану која направи вистинска сензација.
 
„Честитки за двајцата шампиони. Неверојатна приказна за женскиот дел од турнирот со две тинејџерки кои се бореа за трофејот. Ема ти си фантастична. Данл, ти апсолутно го засужи твојот прв грен слем трофеј. Одлично направено! Аплауз!“, напиша Ѓоковиќ на социјалните мрежи.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе