АТП Синсинати

Ѓоковиќ ја доби пресметката со Чилиќ, Србинот на една победа до историја

Новак Ѓоковиќ се избори за финале во Синсинати и е на една победа до историја и првиот тенисер кој може да се пофали со титула од сите 9 АТП мастерс турнири.

Новак Ѓоковиќ ќе има нова прилика да стигне до титулата која му недостасува. Популарниот Ноле вечерва во полуфиналето во Синсинати го совлада Марин Чилиќ со 2-1 (6-4. 3-6, 6-3) во сетови. 

Србинот во финалето ќе се сретне со подобриот од дуелот помеѓу Роџер Федерер и Давид Гофан, и доколку победи ќе испише историја и ќе стане првиот кој може да се пофали со титула од сите 9 АТП мастерс турнири.

Институциите пристапуваат кон барањата на информации од јавен карактер со одреден сомнеж.

повеќе

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе