АТП мастерс Париз

Ѓоковиќ испиша нова историја, Србинот по седми пат ќе ја заврши годината како број 1!

Новак Ѓоковиќ се пласираше во финале на мастерсот во Париз откако со 2-1 во сетови го совлада Хуберт Хуркач, победата значеше нова историја, Србинот по седми пат ќе ја заврши годината како број 1 на АТП листата.

Новак Ѓоковиќ ќе се бори за трофејот на мастерсот во Париз, Србинот вечерва со пресврт славеше со 2-1 против Хуберт Хуркач.

Полјакот го доби првиот сет со 6-3, но популарниот Ноле одигра фуриозно во вториот сет и го освои со 6-0. Во решавачкиот трет сет имаше голема борба, на крајот Новак Ѓоковиќ во тај-брејк стигна до 7-6 и големо славје.

Победата не само што му донесе финале во Париз, значеше и прво место на АТП листата во 2021, па тој испиша нова историја и стана првиот тенисер кој седми пат годината ја завршува како број 1.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе