Кондицискиот тренер на Новак објаснува

„Ѓоковиќ имаше психолошки проблем, не знаеше каде се наоѓа“

Кондицискиот тренер на Новак Ѓоковиќ, Гебхард Грич зборува за состојбата на српскиот тенисер пред да ја врати победничката форма.

Новак Ѓоковиќ го надмина тешкиот период и повторно се врати силен, сега е прв на АТП листата, таму каде што долго време беше порано.
 
Кондицискиот тренр Гебхард Грич оваа година се врати во стручниот штаб на Новак Ѓоковиќ и е еден од заслужните за подобрувањето на формата на Србинот.
 
„Кога повторно почнавме да работиме, не ни мислевме дека ќе се случува ова. Новак беше физички неспремен, многу работи во играта му недостасуваа, но најголем проблем му беше психолошкиот бидејќи не знаеше каде се наоаѓа“, вели Австриецот.
 
„Почна повторно да живее по тениските правила. Знаеше дека ако мисли да руши рекорди, мора брзо да почне да работи сепак има 31 година“.
 
„Кога се собравме, ме праша дали некогаш повторно би можел да освои Грен Слем. УС Опен ни беше цел, а Новак веќе блесна на Вимблдон“.

Со потпишувањето на Преспанскиот договор се чинеше дека се отстрани единствената пречка за македонската интеграција во ЕУ и НАТО.

повеќе

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе