Италија Опен

Ѓоковиќ и Надал без многу проблеми се пласираа во третото коло во Рим

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал се пласираа во третото коло на мастерсот во Рим откако попладнево со 2-0 во сетови славеа над Николоз Басилашвили односно Дамир Џумхур

Србинот продолжува со добрите изданија во главниот град на Италија, Новак Ѓоковиќ денеска без многу проблеми славеше над Николоз Басилашвили со 6-4 и 6-2.

Грузиецот пружи отпор во првиот сет, популарниот Ноле спасуваше четири брејк топки во маратонскиот седми гејм, но потоа со доминантна игра триумфираше за еден час и 18 минути.

Рафаел Надал пак скоро и да немаше никакви проблеми против Дамир Џумхур во меч кој траеше 62 минути.

Шпанецот првиот сет го доби со 6-1, а во вториот не му дозволи ниту гем на пртивникот и го „исчисти“ со 6-0.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе