Италија Опен

Ѓоковиќ и Надал без многу проблеми се пласираа во третото коло во Рим

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал се пласираа во третото коло на мастерсот во Рим откако попладнево со 2-0 во сетови славеа над Николоз Басилашвили односно Дамир Џумхур

Србинот продолжува со добрите изданија во главниот град на Италија, Новак Ѓоковиќ денеска без многу проблеми славеше над Николоз Басилашвили со 6-4 и 6-2.

Грузиецот пружи отпор во првиот сет, популарниот Ноле спасуваше четири брејк топки во маратонскиот седми гејм, но потоа со доминантна игра триумфираше за еден час и 18 минути.

Рафаел Надал пак скоро и да немаше никакви проблеми против Дамир Џумхур во меч кој траеше 62 минути.

Шпанецот првиот сет го доби со 6-1, а во вториот не му дозволи ниту гем на пртивникот и го „исчисти“ со 6-0.

Владите постојано ги повторуваат истите грешки. Тие го сметаат долгот како предност за долгорочен раст, наместо она што тој всушност е: тежок товар и извор на масивни долгорочни ризици.

повеќе

Гостиварскиот градоначалник од сограѓаните побара да бидат потолерантни кон однесувањето на печалбарите.

повеќе

Дента кога македонската делегација беше на пат за Нивици, Заев со себе требаше да понесе еден венец.

повеќе