Вимблдон

Ѓоковиќ и Федерер лесно до четвртфиналето на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ убедливо со 3-0 во сетови го помина Хумбер, без загубен сет помина и Роџер Федерер против Беретини. 

Ѓоковиќ немаше проблеми со Хумбер, како одминува турнирот, српскиот тенисер игра се подобро. Денеска славеше со 6-3, 6-2 и 6-3.
 
Новак во четвртфиналето ќе игра против Гофан кој беше подобар од Вердаско со 3-1.
 
Федерер беше уште поубедлив од Ѓоковиќ, тој на мечот против Беретини загуби само пет гејма. 6-1, 6-2 и 6-2.
 
Роџер во четвртфиналето го чека подобриот од мечот против Нишикори и Кукушкин.
 

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе