Ролан Гарос

Ѓоковиќ губеше со 2-0 но го победи Мусети и се пласира во четвртфиналето на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ имаше непријатен старт на мечот со Мусети, италијанскиот тенисер дојде до предност од 2-0, но српскиот тениски ас на крајот успеа да излезе како победник. 

Првите два сета Мусети ги доби со тај-брејк, 9-7 и 7-2, а потоа следуваше фуриозна партија на Ѓоковиќ, следните два сета ги доби со 6-1 и 6-0.
 
Ѓоковиќ и во петтиот решавачки сет поведе тргна перфектно, поведе со 4-0, тогаш Италијанецот реши да го предаде мечот.
 
Новак Ѓоковиќ во четвртфиналето ќе игра против Беретини кој без борба го помина Федерер. Швајцарецот синоќа се откажа од Ролан Гарос.

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе