АТП Монте Карло

Ѓоковиќ го „збриша“ Фриц за пласман во четврт-финалето во Монте Карло

Новак Ѓоковиќ одигра одличен меч и буквално го прегази Фриц во осминафиналето од турнирот во Монте Карло.

Ѓоковиќ овој пат немаше проблеми со противникот, загуби само три гејма против Фриц и многу лесно се пласира во четвртфиналето.
 
Првиот сет го доби со 6-3, а вториот со перфектни 6-0 и за час и девет минути го заврши мечот.
 
Во четвртфиналето Ѓоковиќ ќе игра против Медведев кој со 2-1 во сетови беше подобар од Циципас.

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе