АТП Монте Карло

Ѓоковиќ го „збриша“ Фриц за пласман во четврт-финалето во Монте Карло

Новак Ѓоковиќ одигра одличен меч и буквално го прегази Фриц во осминафиналето од турнирот во Монте Карло.

Ѓоковиќ овој пат немаше проблеми со противникот, загуби само три гејма против Фриц и многу лесно се пласира во четвртфиналето.
 
Првиот сет го доби со 6-3, а вториот со перфектни 6-0 и за час и девет минути го заврши мечот.
 
Во четвртфиналето Ѓоковиќ ќе игра против Медведев кој со 2-1 во сетови беше подобар од Циципас.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе