Судиите ја поддржаа одлуката на австралиските власти

Ѓоковиќ го загуби судењето, нема да игра на Австралија опен

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ го загуби случајот пред Федералниот суд на Австралија, одлуката на тројцата судии била едногласна. 

Судот ја одби жалбата на Новак Ѓоковиќ, тој нема да настапи на Австралија опен, српскиот тенисер ќе биде депортиран од земјата.
 
Тројцата судии решија да одлучат во корист на министерот за имиграција, Алекс Хок и да го протераат Ѓоковиќ од Австралија.
 
Тие ја поддржаа одлуката за укинување на виза на Новак Ѓоковиќ сметајќи дека тој е опасност за ширење на антиваксерското движење во Австралија.
 
Детално соопштение за одлуката засега нема, но порачаа дека тоа ќе биде достапно за јавноста во наредните денови.
 
Рочиштето траеше повеќе од пет часа, почна во 23:30,  а заврши околу 4:45. Одлуката ја донесоа тројцата судии, Дејвид Џон О'Калахан, Џејмс Алсоп и Ентони Бесанко.
 

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе