УС Опен

Ѓоковиќ го загуби првиот сет од Едмунд, но го доби мечот

Новак Ѓоковиќ го помина и второто коло на УС Опен откако со 3-1 во сетови го помина Кајл Едмунд, Британецот добро го почна мечот, но потоа Србинот покажа кој е кој. 

Кајл Едмунд му пружи отпор на Новак Ѓоковиќ, не ја продаде лесно кожата, го доби првиот сет со 7-6, а беше солиден и во останатите.
 
Ѓоковиќ вториот сет го доби со 6-3, а следните два со 6-4 и 6-2 за победа од 3-1 и пласман во следната рунда каде што ќе игра против Штруф кој со максимални 3-0 беше подобар од Мох.
 
Борна Чориќ во битка со пет сета го победи Аргентинецот Лондеро, 7-5, 4-6, 6-7, 6-2 и 6-3. Хрватот ќе има голем предизвик во наредното коло бидејќи таму ќе игра против одличнио Циципас кој со 3-0 беше подобар од Креси.

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе