АТП Лондон

Ѓоковиќ го „уништи“ Андерсон и закажа финале со Зверев!

Новак Ѓоковиќ беше сензационален против Кевин Андерсон, го победи со 2-0 за 75 минути и закажа финале против Александер Зверев на завршниот турнир во Лондон.

Популарниот Ноле по седми пат во својата кариер ќе се бори за трофејот на завршниот турнир во годината. Србинот билетот за финалето го чекираше со доминантна партија против Кевин Андерсон.

Новак Ѓоковиќ вечерва го „уништи“ противникот и со 2-0 во сетови (6-2, 6-2) за 75 минути закажа пресметка со Александар Зверев.

За тоа колку беше сензационален Новак Ѓоковиќ говори и фактот што тој имаше повеќе асови од Кевин Андерсон (6-4), тенисер чиј адут е токму силниот прв сервис од преку 200 км/ч.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе