Олимписки игри

Ѓоковиќ го растури Нишикори, загуби само два гејма од Јапонецот и се пласираше во полуфинале

Новак Ѓоковиќ полесно од очекувањата ја помина јапонската тениска ѕвезда, Кеи Нишикори и се пласираше меѓу четирите најдобри на Олимписките игри. 

Нишикори не е во својата најдобра форма, но се очекуваше да му пружи посериозен отпор на Ѓоковиќ од тоа што се случи денеска.
 
Мечот траеше нешто повеќе од еден час, а Ѓоковиќ победи со 6-2 и 6-0.
 
Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра со подобриот од мечот меѓу Александер Зверев и Жереми Шарди.
 
Во другото полуфинале ќе играат Карењо Буста кој денеска со 2-0 го победи Медведев и Качанов кој со 2-1 беше подобар од Хумберт.

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе