УС Опен

Ѓоковиќ го помина Нишикори и се пласираше во осминафиналето на УС Опен

Новак Ѓоковиќ го загуби првиот сет против Кеи Нишикори, но тоа само му даде енергија да ги добие следните три и да се пласира во следното коло на УС Опен. 

На Новак Ѓоковиќ му остана само уште УС Опен за да ги комплетира сите грен-слем турнири оваа сезона. Засега Србинот е на пат да го стори тоа.
 
Синоќа не почна најдобро против Нишикори, го загуби првиот сет во тај-брејк со 7-4. Но потоа го крена нивото, ги доби следните три со 6-3, 6-3 и 6-2 и со 3-1 го додби мечот.
 
Во осминафиналето Ѓоковиќ ќе игра против Бруксби кој беше подобар од Каратсев со 3-2.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе