УС Опен

Ѓоковиќ го помина Нишикори и се пласираше во осминафиналето на УС Опен

Новак Ѓоковиќ го загуби првиот сет против Кеи Нишикори, но тоа само му даде енергија да ги добие следните три и да се пласира во следното коло на УС Опен. 

На Новак Ѓоковиќ му остана само уште УС Опен за да ги комплетира сите грен-слем турнири оваа сезона. Засега Србинот е на пат да го стори тоа.
 
Синоќа не почна најдобро против Нишикори, го загуби првиот сет во тај-брејк со 7-4. Но потоа го крена нивото, ги доби следните три со 6-3, 6-3 и 6-2 и со 3-1 го додби мечот.
 
Во осминафиналето Ѓоковиќ ќе игра против Бруксби кој беше подобар од Каратсев со 3-2.

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе