АТП ранг листа

Ѓоковиќ го помина Лендл, му остануваат уште двајца за да испише историја

Српскиот тенисер се искачи на третото место според бројот на поминати недели на лидерската позиција на АТП ранг листата.

Новак Ѓоковиќ и по денешното рангирање е на првото место на АТП листата.
 
Србинот на оваа позиција вкупно во кариерата бил 271 недела со тоа го надмина легендарниот Иван Лендл кој 270 недели бил на врвот на АТП ранг листата.
 
Подолго време на врвот од Новак Ѓоковиќ биле само Пит Сампрас (286 недели) и Роџер Федерер (310 недели).

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе