АТП финале Лондон

Ѓоковиќ го победи Зверев и закажа полуфинале против Тим

Новак Ѓоковиќ со 2-0 го победи Александер Зверев и како второпласиран од групата се пласира во полуфиналет на завршниот турнир во Лондон каде ќе игра против Доминик Тим. 

Исто како и Рафа Надал, Новак Ѓоковиќ од второто место оди во полуфинале, тоа значи дека двајцата засега избегнаа меѓусебен дуел и ќе можат евентуално да се сретнат во финалето.
 
Денеска Ѓоковиќ го надигра Зверев кој одигра одличен меч, но српскиот тенисер беше подобар.
 
Ѓоковиќ првиот сет го доби со 6-3, во вториот триумфираше во тајбрејк со 7-4.
 
Вечерва се игра уште мечот меѓу Медведев и Шварцман, но тој нема да промени ништо на табелата, Русинот останува прв.
 
Во полуфиналето ќе играат Ѓоковиќ против Тим, Надал против Медведев.
 

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе

Многумина од учесниците во македонската сага, нивните деца и внуци прашуваат: Зошто не можеме да се вратиме во земјата на нашите предци?

повеќе

Утрово осамна уште еден ден од ноември, 20-от ден од месецот. Остануваат точно уште 456 дена до 100-годишнината од коморскиот систем во нашата земја.

повеќе