АТП Мадрид

Ѓоковиќ го победи Циципас и го освои Мадрид

Новак Ѓоковиќ релативно лесно дојде до победа против Стефанос Циципас за триумф на АТП Мастерсот во Мадрид.

Циципас имаше одличен настап во Мадрид кој кулминираше со победа над Рафаел Надал, но грчкиот тенисер истата игра не можеше да ја префрли и во финалето каде за противник го имаше Новак Ѓоковиќ.
 
Новак Ѓоковиќ не загуби ниту еден свој сервис, зема по еден брејк во двата сета и го доби мечот со 6-3 и 6-4.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе