Вимблдон

Ѓоковиќ го демолираше Гофан, Србинот по 9-ти пат ќе игра полуфинале на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ лесно се справи со Давид Гофан, го демолираше со 3-0 во сетови и за помалку од два часа се пласираше помеѓу четворицата најдобри на „Ол ингланд" клубот.

Познат е првиот полуфиналист на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ се пласираше помеѓу четворицата најдобри откако поладнево со 3-0 во сетови го демолираше Давид Гофан.

Почетокот на мечот навестуваше неизвесност, Белгиецот имаше предност од 4-3 и на свој сервис водеше со 30-0. Но потоа популарниот Ноле ја покажа својата класа, направи брејк за 4-4, ги освои и следните два гема и го доби првиот сет со 6-4.

Давид Гофан како да се распадна во продолжението од натпреварот, па Србинот доминираше на теренот и го доби вториот сет со 6-0.

Третиот сет беше само рутина, актуелниот шампион не му дозволи на противникот да се врати во игра и го доби со 6-2 за победа по еден час и 56 минути игра.

Силите на антиглобализацијата веќе стануваат доволно моќни да и зададат значаен удар на светската економија. 

повеќе

Не се соочуваме со вооружен конфликт, туку со војна на мисли. Чувството на страв, несигурност или територија по самоубиствен напад, никогаш повеќе не можеш да го вратиш.

повеќе