АТП финале Торино

Ѓоковиќ фуриозно, со само три загубени гејма го победи Нори

Новак Ѓоковиќ на перфектен начин го заврши настапот во „зелената група“ на завршниот АТП турнир во Торино откако со 2-0 го совлада Камерун Нори. 

Со три победи од три меча, Ѓоковиќ како првопласиран оди во полуфиналето на завршниот турнир во Торино.
 
Денеска негова жртва беше Камерун Нори кој успеа да освои само три гејма. Ѓоковиќ првиот сет го доби со 6-2, вториот со 6-1.
 
Втор од оваа група кој оди во полуфиналето е Каспер Руд кој денеска со 2-1 во сетови го совлада Рублев и го освои второто место.
 
Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра со Зверев, а Руд со Медведев.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе