Големо изненадување на Индијан Велс

Ѓоковиќ елиминиран, Надал и Федерер лесно до осминафиналето

Колшрајбер направи големо изненадување на Индијан Велс елиминирајќи го рекетот број еден во моментов, Новак Ѓоковиќ, проблеми немаа Рафа Надал и Роџер Федерер.

Германецот Колшрајбер изненади со добрата игра против Ѓоковиќ кој синоќа не беше на своето најдобро ниво. Србинот загуби со 2-0 во сетови, 6-4 и 6-4.
 
За разлика од Ѓоковиќ, Рафа Надал и Роџер Федерер убедливо дојдоа до осминафиналето во Индијан Велс.
 
Надал со 6-3 и 6-1 го помина Шаповалов, Федерер со 6-3 и 6-4 славеше против својот сонародник, Стен Вавринка.
 

Апелирам до лидерите на партиите да не им „помагаат" на кандидатите.

повеќе

Во ерата во која сите напредни земји во светот престануваат со употреба на фосилни горива, ние отвораме нови наоѓалишта, наоѓаме оправдување за исцрпување на необновливите ресурси и за активирање на најголемата глобална закана за морската биолошка разновидност.

повеќе

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе