Братот на Новак соопшти

Ѓоковиќ е слободен, веќе почнал да тренира

Братот на Новак, Ѓорѓе Ѓоковиќ потврди дека српскиот тенисер веќе го одржал првиот тренинг во Австралија. 

Откако судот пресуди во негова полза, Новак Ѓоковиќ е ослободен од притвор и веднаш му се врати на тенисот.
 
Србинот кој е деветкратен шампион на Австралија опен, ги почна подготовките за големиот турнир. Неговиот брат потврди дека Ноле го имал првиот тренинг.
 
„Новак е на слобда! Пред малку тренираше на тениски терен. Тој отиде да освои уште еден Австралија опен. Тој отиде во Австралија за да игра тенис. Да направи уште еден рекорд кој о брка. Отиде со најдобри можни намери, ја даде целата можна документација која му ја бараа, на крај достави и медицинско изземање. Епилогот денеска го дознавме. Новак е спортист, најдобар тенисер на сите времиња. Задоволни сме што е задоволена правдата и вистината, што на целиот свет му покажа која е вистината“, изјави Ѓорѓе Ѓоковиќ.
 
Министерот за имиграции денеска не донесе одлука за депортација на Новак, со што тој по судската одлука е слободен. Иако не е исклучена можноста министерот во наредните денови да нареди депортација на Ѓоковиќ, развојот на настаните нуди оптимизам дека Србинот ќе игра на Австралија опен.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе