Братот на Новак соопшти

Ѓоковиќ е слободен, веќе почнал да тренира

Братот на Новак, Ѓорѓе Ѓоковиќ потврди дека српскиот тенисер веќе го одржал првиот тренинг во Австралија. 

Откако судот пресуди во негова полза, Новак Ѓоковиќ е ослободен од притвор и веднаш му се врати на тенисот.
 
Србинот кој е деветкратен шампион на Австралија опен, ги почна подготовките за големиот турнир. Неговиот брат потврди дека Ноле го имал првиот тренинг.
 
„Новак е на слобда! Пред малку тренираше на тениски терен. Тој отиде да освои уште еден Австралија опен. Тој отиде во Австралија за да игра тенис. Да направи уште еден рекорд кој о брка. Отиде со најдобри можни намери, ја даде целата можна документација која му ја бараа, на крај достави и медицинско изземање. Епилогот денеска го дознавме. Новак е спортист, најдобар тенисер на сите времиња. Задоволни сме што е задоволена правдата и вистината, што на целиот свет му покажа која е вистината“, изјави Ѓорѓе Ѓоковиќ.
 
Министерот за имиграции денеска не донесе одлука за депортација на Новак, со што тој по судската одлука е слободен. Иако не е исклучена можноста министерот во наредните денови да нареди депортација на Ѓоковиќ, развојот на настаните нуди оптимизам дека Србинот ќе игра на Австралија опен.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе