АТП Монте Карло

Ѓоковиќ добро се помачи против Колшрајбер за 850-та победа во кариерата!

Новак Ѓоковиќ добро се помачи на првиот меч на земја оваа сезона, Србинот со 2-1 во сетови го победи Филип Колшрајбер во второто коло во Монте Карло.

Популарниот Ноле ја отвори сезоната на земја со триумф. Рекетот број 1 добро се помачи против Филип Колшрајбер и победи со 2-1 во сетови (6-3,4-6,6-4) по 2 часа и 36 минути игра во второто коло во Монте Карло. 

За Србинот ова беше 850-та победа во кариерата. Следен противник во осминафиналето ќе му биде подобриот од пресметката помеѓу Тејлор Фриц и Диего Шварцман.

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе