Австралија опен

Ѓоковиќ доби српски тенисер за противник во првото коло од Австралија опен

Извршена е ждрепката за Австралија опен, Новак Ѓоковиќ во првото коло треба да игра против својот сонародник Миомир Кецмановиќ. 

Се уште е неизвесно дали австралиските власти ќе го депортираат Новак Ѓоковиќ, но ако тој настапи на Австралија опен противник во првото коло ќе му биде 78. рангираниот Миомир Кецмановиќ.
 
Доколку Ѓоковиќ и Надал ги победуваат своите противниците, би можеле да се сретнат во полуфиналето.
 
Рафаел Надал за противник го доби Американецот, Маркос Џирон кој е 66. на АТП листата.
 
Во оваа половина од ждрепката се и Александар Зверев и Матео Беретини.
 
Во другата половина од ждрепката како најголеми фаворити се вториот носител Данил Медведев и четвртиот Стефанос Циципас.
 
Медведев за противник во првото коло го доби Швајцарецот Лаксонен, а Циципас на стартот ќе игра против Имер од Шведска.
 
Целата ждрепка можете да ја погледнете на овој ЛИНК.

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе