Ролан Гарос

Ѓоковиќ без загубен сет помеѓу четирите најдобри, Тим ќе му стои на патот до финале во Париз

Новак Ѓоковиќ лесно се справи со Александар Зверев, го совлада со 3-0 во сетови и закажа полуфинале со Доминик Тим, кој исто така со 3-0 беше подобар од Карен Хачанов.

Позната е вториот полуфинален пар на Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ ќе игра против Доминик Тим.

Србинот без загубен сет стигна до полуфинале откако денеска лесно се справи и со Александер Зверев. Популарниот Ноле со 3-0 во сетови (7-5, 6-2, 6-2) го преслуша талентираниот Германец.

Слично беше и на пресметката помеѓу Доминик Тим и Карен Хачанов. Австриецот кој игра одлично на земја, со 3-0 (6-2, 6-4, 6-4) го збриша противникот и се најде помеѓу четворицата најдобри во Париз четврта година по ред.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе