АТП Рим

Ѓоковиќ без загубен сет го освои Рим за рекордна 38-ма Мастерс титула

Новак Ѓоковиќ го совлада Стефанос Циципас во финалето со 2-0 и без загубен сет стигна до титулата на Мастерсот во Рим.

Откако вчера дојде до историската 1.000-та победа во кареирата и го завери првото место на АТП листата, Новак Ѓоковиќ денеска стигна до рекордната 38-ма Мастерс титула.

Србинот го победи Стефанос Циципас во финалето во Рим со 2-0 во сетови и покажа дека е во одлична форма пред Ролан Гарос.

Популарниот Ноле, во првиот сет го „збриша“ противникот со 6-0, а во вториот покажа голема ментална сила и од 5-2, се врати и преку тајбрејк  стигна до 7-6.

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе