Индијан Велс

Ѓоковиќ без проблеми против Фратанџело, Колшрајбер го изненади Киријос

Новак Ѓоковиќ со очекуван триумф го започна настапот на турнирот во Индијан Велс откако со 2-0 во сетови го совлада Бјорн Фратанџело. 

Србинот се испоти во првиот сет, Фратанџело се бореше рамноправно, Ѓоковиќ го доби сетот дури по тајбрејк, 7-6. Во вториот беше сосема поинаку, Ноле го доби со 6-2 и дојде до триумфот.
 
Во третото коло Ѓоковиќ ќе игра против Колшрајбер кој изненади со триумф над Ник Киријос.
 
Киријос претходно го освои турнирот Акапулко па беше сериозен фаворит во овој меч, но Германецот победи релативно лесно со 6-4 и 6-4.

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

повеќе

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?

повеќе

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе