Ролан Гарос

Ѓоковиќ без мака го помина Шварцман и се пласира во четвртфиналето на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ без загубен сет ја помина и осминафиналната пречка на Ролан Гарос откако со убедливи 3-0 го совлада Диего Шварцман. 

Ѓоковиќ загуби само седум гејма. Првиот сет го доби со 6-1, а следните два со по 6-3.
 
Во четвртфиналето Ѓоковиќ ќе игра против подобриот од дуелот меѓу Оже Алиасим и Рафаел Надал.

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе