Олимписки игри

Георгиевски е во полуфиналето, Македонија е на чекор до медал на Олимписките игри

Дејан Георгиевски со 9-4 го доби четвртфиналниот меч против Сејду Гбане и се пласира во полуфиналето на турнирот на таекводно на Олимписките игри.

Македонија е на чекор до медал на Олимписките игри откако Дејан Георгиевски се пласира во полуфиналето на турнирот во таеквондо.

Откако го елиминираше светскиот шампион, во четвртфиналето за противник го имаше Сејду Гбане од Брегот на Слоновата Коска.

Првата рунда беше претпазлива од страна на двајцата борци, во неа немаше поени, во втората Георгиевски поведе со 3-1.

Интересна беше последната рунда во која Гбане успеа да израмни на 4-4, но последната минута беше во знакот на Георгиевски кој освои уште пет поени и победи со 9-4.

Во полуфиналето Дејан Георгиевски ќе има илен противник, Кјо Дон Ин од Јужна Кореја. Тој меч е во 9:45 по македонско време.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе