Австралија Опен

Фучович само го налути Федерер, Швајцарецот се пласираше во четвртфиналето на АО

Роџер Федерер се пласираше меѓу осумте најдобри на Австралија Опен откако со 3-1 во сетови го совлада Мартон Фучевич од Унгарија. 

Унгарскиот тенисер имаше одличен почеток на мечот, го доби првиот сет со 6-4 и поведе со 1-0.
 
Тоа како да го налути Федерер кој буквално го збриша во остатокот од мечот. Големиот тениски ас следните три сета ги доби со 6-1, 6-2 и 6-2.
 
Во четвртфиналето Федерер ќе игра против Американецот Сандгрен кој со 3-1 беше подобар од Фоњини.
 
Ова ќе биде 15то четвртфинале за Федерер на Австралија Опен.
 

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе