Бокс

Фјури за Руиз: Толку ќе го тепам што ќе му го смачкам дебелиот стомак и ќе плука колачи цел месец

Поранешниот светски шампион во тешка категорија, Тајсон Фјури се надева дека наскоро ќе има борба со Енди Руиз за да му ги одземе титулите.

Енди Руиз направи големо изненадување откако го победи Џошуа. Тој има нетипичен изглед за боксер, дебел е, сам си призна дека сака да јаде брза храна.
 
По мечот со Џошуа се обидува да се стави во ред и да ја намали дебелината, но Фјури сега го нападна токму за неговата тежина.
 
„Овој мал дебелко може да дојде и да изеде ќотек. Енди Руиз, ако сакаш да те претепам, повели, не ми е страв од тебе, дебел! Толку ќе го тепам, што ќе му го смачкам стомакот и ќе плука колачи цел месец“, изјави Фјури.
 

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе