Контроверзни случувања на патеката „Жил Вилнев“

Фетел мина прв низ целта но Хамилтон е победник во Канада!

Себастијан Фетел практично водеше од прв до последен круг на ГН на Канада, но Луис Хамилтон е победник откако возачот на Ферари доби казна од пет секудни.

Стјуардите му ја „украдоа“ победата на Себастијан Фетел во Монтреал. Германецот практично водеше цела трка, не беше лидер само неколку кругови додека водечките болиди ги менуваа пневматиците, мина и прв низ целта но на неговото време се додава казна од пет секунди, па на највисокото место на пиедесталот се качи Луис Хамилтон.

Причина за ова е еден инцидент од 48 круг кога Себастијан Фетел загуби контрола во шиканата и кога се врати на патеката за малку ќе дојдеше до судар помеѓу него и Луис Хамилтон.

Британецот веднаш се пожали дека потегот на Германецот бил небезбеден, стујардите го имаа истото мислење па го казнија возачот на Ферари со пет секунди, кои на крајот значеа второ место за Себастијан Фетел и победа за Луис Хамилтон.

Последното место на пиедесталот беше резервирано за Шарл Леклер, а во бодови уште завршија Валтери Ботас, Макс Верстапен, Даниел Рикиардо, Нико Хулкенберг, Пјер Гасли, Ленс Строл и Дани Квјат.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе