АТП Мадрид

Федерер спаси две меч топки и по голема борба го помина Монфис

Роџер Федерер со многу мака го помина Гаел Монфис иако првиот сет го доби со убедливи 6-0 и се пласира во четвртфиналето на турнирот во Мадрид.

Роџер Федерер се пласира во четвртфиналето на турнирот во Мадрид, но малку фалеше да биде елиминиран.
 
Швајцарецот имаше фуриозен старт на мечот со Монфис откако го доби првиот сет со 6-0.
 
Вториот му припадна на Монфис со 6-4. Во третиот рашавачки при водство од 5-4 Французино имаше две меч топки кои не ги искористи. Сетот отиде во тајбрејк кој го доби Федерер со 7-3.
 
Во четвртфиналето Федерер ќе игра против Доминик Тим кој со 2-0 го совлада Фоњини.
 

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе