Швајцарецот се огласи по големиот успех на Шпанецот

Федерер со порака до Надал: Како мој најголем ривал, чест ми е што можам да ти ја честитам титулата број 20!

Роџер Федерер испрати порака до Рафаел Надал откако Шпанецот го изедначи неговиот рекорд од 20 грен-слем титули, Швајцарецот му честиташе на својот колега за големиот успех.

Рафаел Надал попладнево со моќно издание го совлада Новак Ѓоковиќ во Париз за титулата број 13 на Ролан Гарос, односно 20. грен-слем титула во кариерата, со што го изедначи рекордот на Роџер Федерер.

Па популарниот „Федекс“ се огласи на социјалните мрежи за да му честита на Шпанецот.

„Отсекогаш сум имал огрома почит за мојот пријател Рафа како личност и како шампион. Како мој најголем ривал низ годините, верувам дека се туркавме еден со друг да станеме подобри тенисери. Затоа, чест ми е што можам да му честитам за 20. грен-слем титула. Навистина неверојатно е тоа што имаш 13 титули на Ролан Гарос, ова е едно од најголемите достигнувања во тенисот. Сакам да испратам честитки и до неговиот тим, бидејќи никој не може сам да победи. Се надевам дека „дваесетката“ е само уште еден чекор во патувањето на двајцата, одлично Рафа, го заслужи ова“ – гласеше пораката на Швајцарецот.

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе

Време е да се слушнат мислењата на 30-те компании кои најдобро се справуваат со кризата.

повеќе

Мицкоски треба да побара собраниска расправа за односите со Бугарија или во перцепцијата на јавноста ќе биде изедначен со Заев. Лидерските средби не се институционална форма.

повеќе