Тениско „Ел Класико“

Федерер против Надал во полуфиналето на Индијан Велс

Роџер Федерер и Рафаел Надал по 39. пат ќе играат еден против друг, овој пат на мастерс турнирот во Индијан Велс. 

И двајцата ги добија своите противници во четвртфиналето со по 2-0 во сетови, но не беше така едноставно, особено за Рафаел Надал.
 
Федерер го победи Хуберт Хуркач од Полска со 6-4 и 6-4, додека Надал го совлада Русинот Карин Качанов со 7-6 и 7-6.
 
И двете легенди на светскиот тенис не изгубија сет од почетокот на турнирот. Тие не се сретнале на теренот во последниве 16 месеци, а актулениот баланс помеѓу двајцата е 23:15 во корист на Шпанецот.
 
Во другиот полуфинален меч ќе играат Милош Раониќ и Доминик Тим. 

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе