Нова тениска класика

Федерер против Ѓоковиќ во финалето во Синсинати

Новак Ѓоковиќ ќе мора да го победи Роџер Федерер за да дојде до единствената титула која му недостасува од мастерс серијата.

Гофан го предаде мечот со Федерер. Првиот сет го доби Швајцарецот во тајбрејк, во вториот при резултат 1-1, белгискиот тенисер се откажа поради повреда.
 
Претходно Новак Ѓоковиќ со 2-1 во сетови, 6-4, 3-6 и 6-3 го победи Марин Чилиќ.
 
За Федерер ова ќе биде осмо финале во Синсинати, претходно ги добил сите седум. Од тие седум финалиња три пати играл со Ѓоковиќ и секогаш победувал.
 
Мастерсот во Синсинати е единствениот кој му недостасува на Ѓоковиќ, Србинот вечерва треба да ја прекине негативната серија за да дојде до посакуваниот трофеј.
 
Мечот почнува од 22 часот.

Институциите пристапуваат кон барањата на информации од јавен карактер со одреден сомнеж.

повеќе

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе