Но ќе пропушти многу други турнири

Федерер потврди, ќе игра на Ролан Гарос во 2020 година

38-годишниот Роџер Федерер потврди дека планира да игра на Ролан Гарос следната година, но ќе пропушти многу турнири претходно. 

Федерер три години не играше на Ролан Гарос пред оваа година да му се врати на турнирот во Париз, стигна до полуфиналето каде беше елиминиран од Надал.
 
Иако земјата не е неговата омилена подлога, тој потврди дека и следната сезона ќе игра на Ролан Гарос.
 
„Ќе играм на Ролан Гарос. Веројатно нема да играм на многу турнири пред тоа, затоа што сакам да поминувам и време со семејството. Ќе ми биде потребен одмор особено ако сакам да играм на Олимпијадата во Токио“, изјави Федерер.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе