АТП Хале

Федерер по 10. пат го освои Хале

Роџер Федерер во финалето го победи Гофан и по рекорден десети пат го освои турнирот во Хале. 

Роџер Федерер е господар во Хале, во денешното финале го совлада Давид Гофан со 7-6 и 6-1 и по десети пат го освои овој турнир.
 
Гофан пружи сериозен отпор во првиот сет, во кој дојде до тајбрејк но таму загуби убедливо со 7-2. Во вториот сет Федерер го крена нивото и буквално го растури Гофан за негов 102 трофеј вкупно.
 
Ова беше добра подготовка на Федерер за Вимблдон кој сака по девети пат да го осви најголемиот турнир.
 
Федерер 10 пати го освојува Хале, ова беше негова 102 титула во кариерата (му недостасуваат седум до Конорс), тој е првиот со три титули во 2019.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе