АТП мастерс Лондон

Федерер никогаш не губи на вториот меч во Лондон, Швајцарецот ги задржа шансите за полуфинале

Роџер Федерер ја забележа првата победа на АТП мастерсот во Лондон, Швајцарецот попладнево со 2-0 во сетови ја доби пресметката со Матео Беретини.

Популарниот Федекс го отвори завршниот турнир со пораз од Доменик Тим и денеска мораше да слави за да ги задржи шансите за полуфинале. Тој до сега никогаш не загубил на вториот меч во Лондон и убавата традиција продолжи откако Роџер Федерер со 2-0 (7-6, 6-3) во сетови го совлата Матео Беретини.

Првиот сет беше изедначен, двајцата тенисери беа сигурни на својот сервис, па се играше тај брејк каде Швајцарецот доминираше и беше подобар со 7-2.

Вториот сет започна со брејк на Роџер Федерер, Матео Беретини не можеше да парира, Италијанецот на крајот загуби уште еден сервис за 6-3 и победа на рекетот број 3.

Во последното коло од групната фаза, Роџер Федерер ќе се сретне со Новак Ѓоковиќ, и за прогрес во финалето (во зависност од другите резултати) можно е да му треба победа против Србинот.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе