АТП мастерс Лондон

Федерер никогаш не губи на вториот меч во Лондон, Швајцарецот ги задржа шансите за полуфинале

Роџер Федерер ја забележа првата победа на АТП мастерсот во Лондон, Швајцарецот попладнево со 2-0 во сетови ја доби пресметката со Матео Беретини.

Популарниот Федекс го отвори завршниот турнир со пораз од Доменик Тим и денеска мораше да слави за да ги задржи шансите за полуфинале. Тој до сега никогаш не загубил на вториот меч во Лондон и убавата традиција продолжи откако Роџер Федерер со 2-0 (7-6, 6-3) во сетови го совлата Матео Беретини.

Првиот сет беше изедначен, двајцата тенисери беа сигурни на својот сервис, па се играше тај брејк каде Швајцарецот доминираше и беше подобар со 7-2.

Вториот сет започна со брејк на Роџер Федерер, Матео Беретини не можеше да парира, Италијанецот на крајот загуби уште еден сервис за 6-3 и победа на рекетот број 3.

Во последното коло од групната фаза, Роџер Федерер ќе се сретне со Новак Ѓоковиќ, и за прогрес во финалето (во зависност од другите резултати) можно е да му треба победа против Србинот.

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе

И Груевски и Заев дојдоа како демократи, заминаа како автократи.

повеќе