Федерер: Нема да биде исто по пензионирањето на „големата тројка"

Роџер Федерер изјави дека тенисот ќе доживее големи промени кога ќе се пензионираат припадниците на „големата тројка". Федерер, Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал доминираат во последните десет години.

Швајцарецот, кој има 37 години, вели дека кога тројцата ќе се повлечат, ќе остават голема празнина зад себе.

– Кога тројцата ќе се повлечеме, нашите фанови ќе се најдат во вакум, вели Федерер.

Освојувачот на 20 Гренд-слем титули сепак верува дека „белиот спорт" е во добри раце.

– За навивачите нема да биде исто, но знам дека ќе се појават нови ѕвезди. Во текот на годината имаме четири Гренд-слем турнири, по завршниот турнир, многу од оние големите, АТП листа … Некој ќе мора да биде шампион. Нашиот спорт е попопуларен од кога било и јас сум оптимист во врска со иднината, вели Маестро.

Роџер откри дека ќе продолжи да го следи тенисот и во пензија.

– Дефинитивно, беше неверојатно во последните 10 до 15 години за многу фанови кои уживаа да ме поддржуваат мене и Рафа. Играта е поголема од било кој играч кој постоел и се ќе биде во ред. И јас ќе продолжам да го следам одблиску тенисот кога ќе се пензионирам, заврши Федерер

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе