АТП Хале

Федерер избори финале во Хале

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ќе игра во финалето на АТП турнирот во Хале, откако попладнево го совлада Пјер-Југ Херберт со 2-0. Двата сета пвриот носител на турнирот ги доби со по 6:3.

Мечот траеше еден час и четири минути.

Во финалето Федерер ќе игра со белгискиот тенисер Давид Гофан.

Наградниот фонд на турнирот во Германија е два милиони евра. 

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе