УС Опен

Федерер го збриша Еванс за пласман во осминафинале на УС Опен

Роџер Федерер без многу проблеми славеше против Ден Еванс со 3-0 во сетови и се пласираше во осминафиналето на УС Опен.

Швајцарецот го загуби првиот сет на претходните два меча во Њујорк, но вечерва одигра на високо ниво и го збриша Ден Еванс.

Роџер Федерер за еден час и 23 минути го совлада противникот со 3-0 во сетови (6-2, 6-2, 6-1) и се пласираше во осминафиналето.

Следен противник на УС Опен ќе му биде подобриот од мечот помеѓу Давид Гофан и Пабло Карењо Буста.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе