УС Опен

Федерер го збриша Еванс за пласман во осминафинале на УС Опен

Роџер Федерер без многу проблеми славеше против Ден Еванс со 3-0 во сетови и се пласираше во осминафиналето на УС Опен.

Швајцарецот го загуби првиот сет на претходните два меча во Њујорк, но вечерва одигра на високо ниво и го збриша Ден Еванс.

Роџер Федерер за еден час и 23 минути го совлада противникот со 3-0 во сетови (6-2, 6-2, 6-1) и се пласираше во осминафиналето.

Следен противник на УС Опен ќе му биде подобриот од мечот помеѓу Давид Гофан и Пабло Карењо Буста.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе